Committees

Print
Category: Miscellaneous
Published Date Written by Super User

Updated as on 30/09/2016

Sl No

Name of the Committee

S.No

Name of Teachers

designation

Duty

Signature of teacher

01

Admission

01

SH. RAM RAJ

PGT

(Hindi­)

I/C

 

02

SH. C.L POTER

TGT (SKT)

CO-I/C

 

03

SMT. ANSHU SHRIVASATVA

PRT

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

05

 

 

MEMBER

 

02

 

Examination & Moderation

Secondary

01

SH. SMITHA S. GOPAL

PGT

(ENG.)

I/C

 

02

MRS. PREETI PARIHAR

TGT

(SST.)

CO I/C

 

03

SH. C.L POTER

TGT(SKT)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

Examination & Moderation

Primary

01

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

02

KU. MANSHA ARORA

PRT

CO I/C

 

03

SH. RADHESHYAM SHARMA

PRT

MEMBER

 

04

 

PRT

MEMBER

 

03

Discipline

01

SH. S.C KHANDELWAL

TGT

(PET)

I/C

 

02

SH. C.L POTER

TGT

(SKT)

MEMBER

 

03

 

 

 

 

04

 

 

 

 

04

Time-Table (Sec. / Sr. Sec)

(VI-XII)

01

SH. C.L POTER

 

TGT

(SKT)

I/C

 

02

SH. K.K. GUPTA

TGT (MATHS)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

Time-Table (Primary)

(I-V)

01

KU. MEENA RANI

PRT

I/C

 

02

KU. MANSHA ARORA

PRT

CO I/C

 

05

 

 

 

CCA In-Charge

Primary

01

KU. MANSA ARORA

PRT

I/C

 

02

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

CO I/C

 

03

DR. SHAILENDRA MEWADE

PRT

(MUSIC)

MEMBER

 

 

Secondary

01

SMT. PREETI PARIHAR

TGT

(SST)

I/C

 

02

SH. C.L POTER

TGT

(SKT)

CO I/C

 

06

Cleanliness

01

SH. YOGITA SHARMA

TGT

(HINDI)

I/C

 

02

SMT. MEENA RANI

PRT

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

07

Population Education/ AEP

01

SH. SACHIN JAIN

TGT

(WE)

I/C

 

02

MRS. SMITHA S. GOPAL

PGT

(ENG)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

08

Spoken English (Primary)

01

KU.

PRT

I/C

 

02

KU. MANSHA ARORA

PRT

CO I/C

 

03

 

PRT

MEMBER

 

04

 

 

 

 

09

Spoken English(Secondary)

 

 

 

01

SMT. SMITHA GOPAL

PGT

(ENG)

I/C

 

02

MRS. NAZIA ATIK

TGT

(ENG)

CO I/C

 

03

SMT.PREETI  PARIHAR

TGT (SST)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

10

Scouts & Guides

 

01

 

 

I/C

 

02

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

CO I/C

 

03

SH. SACHIN JAIN

TGT(WET)

MEMBER

 

04

SMT. SMITHA GOPAL

PGT(ENG)

MEMBER

 

05

MS. YOGITA SHARMA

TGT (HINDI)

MEMBER

 

 

Cubs and Bulbul

01

SMT. MEENA RANI

PRT

I/C

 

02

 

 

CO I/C

 

11

Games & sports

(Sec./ Sr. Sec)

 

01

SH. S.C KHANDELWAL

TGT

(PET)

I/C

 

02

SH. B.S. PARMAR

SPORTS

(COACH)

CO I/C

 

Primary

01

SMT. MEENA RANI

PRT

I/C

 

02

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

CO I/C

 

12

Adventure Activities & Excursion (Primary)

01

DR. SHAILENDRA MEWADE

PRT

(MUSIC)

I/C

 

02

SH. DATTA N. SHINDE

PRT

CO I/C

 

03

SMT MEENA RANI

PRT

MEMBER

 

04

 

 

 

 

13

Adventure Activities & excursion (Secondary)

01

SMT. PREETI PARIHAR

TGT(SST)

I/C

 

02

SH. S.C KHANDELWAL

TGT

(PET)

CO I/C

 

03

SH. RADHESHYAM SHARMA

TGT (AE)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

14

Career Guidance & Counseling

01

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

I/C

 

02

SH. DHARAM SINGH MEENA

PGT(HIST)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

15

NIOS

01

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

02

 

 

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

 

 

16

Teaching Aids & Resource Room sec/Sr. Sec

01

SH. DHARM SINGH  MEENA

PGT

(HIST)

I/C

 

02

SMT. PREETI PARIHAR

TGT

(SST)

CO I/C

 

03

 

 

 

 

04

 

 

 

 

17

Maintenance & Repair

01

SH. SACHIN JAIN

TGT(WE)

I/C

 

02

SH. RAMRAJ

PGT

(HINDI)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

SH. CHHAGAN LAL LOHIYA

SUB-STAFF

MEMBER

 

18

Gardening

 

01

MS. YOGITA SHARMA

TGT

(HINDI)

I/C

 

02

KU. MANSHA ARORA

PRT

CO I/C

 

03

SMT. MEENA RANI

PRT

MEMBER

 

04

SH. RAJU JAVA

SUB-STAFF

MEMBER

 

19

Official Language

Committee (Hindi)

(Rajbhasa implementation)

Committee

01

SH. RAMRAJ

PGT

(HINDI)

I/C

 

02

SH. C.L POTER

TGT

(SKT)

CO I/C

 

03

TGT HINDI 01

TGT

(HINDI)

MEMBER

 

04

TGT HINDI 02

TGT

(HINDI)

MEMBER

 

05

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

MEMBER

 

06

 

 

MEMBER

 

07

 

 

 

 

20

Computer Website updating & development Committee

01

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

I/C

 

02

SH. DHARM SINGH MEENA

PGT

(HIST)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

 

 

21

EQUIP

(VI- VIII)

01

SH. C. L POTER

TGT

(SKT)

I/C

 

02

HARIOM SUTHAR

TGT

(SC.)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

 

 

05

 

 

 

 

22

Accounts and other related beneficial(TA,DA,CEA ETC)

01

SH. P.S. RAHANGDALE

TGT

(MATHS)

I/C

 

02

SH. HARIOM SUTHAR

TGT

(SST.)

CO I/C

 

03

SH. YOGESH SHARMA

PRT

MEMBER

 

04

 

 

 

 

23

 

 

 

Furniture Committee

01

SH. RAMRAJ

PGT

(HINDI)

I/C

 

02

SH. C.L POTER

TGT(SKT)

CO I/C

 

03

SH. HARIOM SUTHAR

TGT (SC.)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

24

Library Committee

 

 

 

 

 

 

STUDENT MEMBER

01

SH. CHHOTU LAL POTER

TGT

(SKT)

I/C

 

02

SMT. SMITHA GOPAL

PGT

(ENG)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

 

01

SAKSHI JAYASVAL, XII A

 

 

 

02

ASHWIN SHARMA

 

 

 

25

Reading Club

01

MS. YOGITA SHARMA

TGT

(HINDI)

I/C

 

02

SMT. SMITHA GOPAL

PGT(ENG)

CO I/C

 

03

MRS. NAZIA ATIK

TGT(ENG)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

26

Science Club

01

SH. HARIOM SUTHAR

TGT

(SST.)

I/C

 

02

 

 

CO I/C

 

03

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

MEMBER

 

04

 

PRT

MEMBER

 

27

Health Club

01

KU. MANSHA ARORA

PRT

I/C

 

02

SMT. MEENA RANI

PRT

CO I/C

 

03

SH. DINESH MALDIYA

NURSE

MEMBER

 

04

 

 

 

 

28

Integrity club

01

 

PRT

I/C

 

02

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

CO I/C

 

03

KU. MANSHA ARORA

PRT

MEMBER

 

04

 

 

 

 

29

CBSE EXAM

01

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

I/C

 

02

SMT. SMITHA GOPAL

PGT(ENG)

CO I/C

 

03

SMT. PREETI PARIHAR

TGT(SST)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

30

CMP/Resource room

01

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

02

 

PRT

CO I/C

 

03

 

PRT

MEMBER

 

04

 

PRT

MEMBER

 

31

Olympiad

01

SH. HARIOM SUTHAR

TGT(SC.)

I/C

 

02

 

 

CO I/C

 

03

MS. RUKHSAR KHAN

PGT (BIO)

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

32

Youth Parliament

01

SMT. PREETI PARIHAR

TGT(SST)

I/C

 

02

SH. PREM KRISHNA SUMAN

TGT(ENG)

CO I/C

 

03

SH. DHARM SINGH MEENA

PGT (HIST)

MEMBER

 

04

 

 

 

 

05

 

 

 

 

33

Grievance Redressal Committee for Staff Members

01

SH. S.C KHANDELWAL

TGT

(PET)

I/C

 

02

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

CO I/C

 

03

MRS. ANSHU SRIVASTAVA

PRT

MEMBER

 

04

 

PRT

MEMBER

 

34

Child Right Protection Committee

01

SMT. SMITHA GOPAL

PGT(ENG)

I/C

 

02

SH. RADHESHYAM SHARMA

TGT (AE)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

MEMBER

 

35

Eco club

01

MR. HARIOM SUTHAR

TGT (SC.)

I/C

 

02

SH. RADHEYSHYAM SHARMA

TGT (AE)

CO I/C

 

03

DR. SHAILENDRA MEWADE

PRT

(MUST)

MEMBER

 

04

 

 

 

 

36

House Master (Primary)

Shivaji

01

KU. MANSHA ARORA

PRT

HOUSE MASTER

 

02

MS. REKHA MISHRA

PRT

HOUSE ASSOCIATE

 

Tagore

01

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

HOUSE MASTER

 

02

MR. AMRIT LAL

PRT

HOUSE ASSOCIATE

 

Ashoka

01

MR. D.N. SHINDE

PRT

HOUSE MASTER

 

02

MS. RENU SHIVHARE

PRT

HOUSE ASSOCIATE

 

Raman

01

SMT. MEENA RANI

PRT

HOUSE MASTER

 

02

MR. JEEVAN NAYAK

PRT

HOUSE ASSOCIATE

 

37

House Master (Secondary/Sr Secondary)

 

 

 

Shivaji

01

MS. YOGITA SHARMA

TGT (HINDI)

HOUSE MASTER

 

 

02

 

 

 

 

Tagore

01

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

HOUSE MASTER

 

 

02

SH. PREM KRISHAN SUMAR

TGT

(HINDI)

HOUSE ASSOCIATE

 

Ashoka

01

SMT. SMITHA GOPAL

PGT(ENG)

HOUSE MASTER

 

 

02

 

 

 

 

Raman

01

MR. DHARM SINGH MEENA

PGT

(HIST)

HOUSE MASTER

 

 

02

 

 

 

 

38

Children Garden development Committee

01

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

I/C

 

02

DR. SHAILENDRAKUMAR MEWADE

PRT

(MUST)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

 

 

39

Academic improvement Committee-Primary

01

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

02

DR. SHAILENDRA KUMAR MEWADE

PRT

(MUST)

CO I/C

 

03

MR. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

MEMBER

 

04

 

 

 

 

40

Academic Improvement

Committee

Sr. Sec/Secondary

01

SH. DHARM SINGH MEENA

PGT

(HINDI)

I/C

 

02

SH. PREM KRISHAN SUMAN

TGT

(HINDI)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

 

 

41

Fire Safety & Security of School building

01

SH. SACHIN JAIN

TGT(WE)

I/C

 

02

SH. S. C KHANDELWAL

TGT

(PET)

CO I/C

 

03

 

 

MEMBER

 

04

 

 

 

 

42

Pure Drinking Water Arrangement & Monitoring Committee

01

SH. SACHIN JAIN

TGT(WE)

I/C

 

02

MS. YOGITA SHARMA

TGT

(HINDI)

CO I/C

 

03

SH. AMIT KUMAR

YOGA

MEMBER

 

04

MS. RUKHSAR KHAN

PGT

(BIO)

MEMBER

 

43

LPC (Local Purchase Committee)

1

SH. SACHIN JAIN

TGT(WE)

I/C

 

2

SH. C.L POTER

TGT(SKT)

CO I/C

 

3

MR. HARIOM SUTHAR

TGT (SC.)

MEMBER

 

4

SH. MANISH JOSHI

SUB-STAFF

MEMBER

 

5

 

 

MEMBER

 

 

44

Communal  Harmony Club

1

SH. DHARM SINGH MEENA

PGT (HIST)

I/C

 

2

SMT. PREETI PARIHAR

TGT(SST)

CO I/C

 

3

SH. JEEVAN LAL KURMI

PGT (ECON)

MEMBER

 

45

Committee for complain suggestion box & action taken

1

SH. P.S. RAHANGDALE

TGT (MATHS)

I/C

 

2

KU. MANSA ARORA

PRT

CO I/C

 

3

SH. MANISH JOSHI

SUB-STAFF

MEMBER

 

46

Photography &

Videography

1

SH. RADHESHYAM SHARMA

TGT(AE)

I/C

 

2

SH. D.N. SHINDE

PRT

CO I/C

 

3

SH. AMIT KUMAR

YOGA

MEMBER

 

47

Press & Publication Committee

1

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

I/C

 

2

KU. YOGITA SHARMA

TGT

(HINDI)

CO I/C

 

3

 

 

 

 

48

School Magazine

1

SMT. PREETI PARIHAR

TGT(SST)

I/C

 

2

SMT. SMITHA GOPAL

PGT(ENG)

CO I/C

 

3

SH. C.L POTER

TGT(SKT)

MEMBER

 

4

SH. PREM KRISHNA SUMAN

TGT

(HINDI)

MEMBER

 

5

SH. RADHESHYAM SHARMA

TGT (AE)

MEMBER

 

6

 

 

 

 

49

Supervision of outsourcing Staff , their attendance & payment 

1

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

2

SH. D.N. SHINDE

PRT

CO I/C

 

3

SH. R.C. PRAJAPATI

SUB-STAFF

MEMBER

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

50

Firm Registration

1

SH. KAILASH BAMRELA

UDC

I/C

 

2

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

CO I/C

 

3

KU. MANSHA ARORA

PRT

MEMBER

 

51

Auction of condemned items

1

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

I/C

 

2

SH. PREM KRISHNA SUMAN

TGT

(HINDI)

CO I/C

 

3

SH. SACHIN JAIN

TGT(WET)

MEMBER

 

4

 

 

MEMBER

 

52

Action taken against Sexual Harassment

1

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT(CS)

I/C

 

2

SH. RAMRAJ

PGT(HINDI)

CO I/C

 

3

SMT. PREETI PARIHAR

TGT

(SST.)

MEMBER

 

4

 

 

 

 

53

Remedial/supervised primary

1

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

2

SH. YOGESH SHARMA

PRT

CO I/C

 

3

 

 

 

 

54

Remedial/supervised secondary

1

 

 

I/C

 

2

SMT. PREETI PARIHAR

TGT

(SST)

CO I/C

 

3

 

 

 

 

55

Minutes of the meetings Hindi

1

SH. CHHOTU LAL POTER

TGT

(SKT)

I/C

 

2

PREM KRISHNA SUMAN

TGT

(HINDI)

CO I/C

 

56

Minutes of the meetings English

1

SMT. SMITHA S. GOPAL

PGT (Eng.)

I/C

 

2

MS. MANSHA ARORA

PRT

CO I/C

 

57

Assembly coordination committee

1

Dr. SHAILENDRA KUMAR MEWADE

PRT (MUST)

I/C

 

2

SH. S.C. KHANDELWAL

TGT

(PET)

CO I/C

 

3

SMT. PREETI PARIHAR

TGT (SST.)

CCA I/C SEC

 

4

MS. MANSHA ARORA

PRT

CCA I/C PRY

 

 

58

Campus development of school and staff quarters

1

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT (CS)

I/C

 

2

SH. P.S. RAHANGDALE

TGT

(MATHS)

CO I/C

 

3

SH. R.C. PRAJAPATI

SUB-STAFF

MEMBER

 

4

SH. CHHAGAN LAL LOHIYA

SUB-STAFF

MEMBER

 

59

CCE PRIMARY

1

MRS. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

I/C

 

2

MR. YOGESH SHARMA

PRT

CO I/C

 

60

CCE secondary

1

SMT. SMITHA S. GOPAL

PGT

(ENG)

I/C

 

2

SH. HARIOM SUTHAR

TGT (SC.)

CO I/C

 

3

SMT. PREETI PARIHAR

TGT (SST.)

MEMBER

 

61

E content development committee/subject committee primary

1

SH. YOGESH KUMAR SHARMA

PRT

I/C

 

2

MS. MANSHA ARORA

PRT

CO I/C

 

3

ALL THE PRIMARY STAFF INCLUDING MISC.

 

MEMBER

 

62

E content development committee/subject committee Secondary

1

SMT. ABHILASHA ATHNERE

PGT (CS)

I/C

 

2

SMT. PREETI PARIHAR

TGT (SST.)

CO I/C

 

3

ALL THE TGTs AND PGTs INCLUDING MISC.

 

MEMBER

 

63

Lunch duty during short break

1

SH. S.C. KHANDELWAL

TGT (PET)

I/C

 

2

SH. AMIT KUMAR

YOGA

CO I/C

 

3

SH. DINESH MALDIYA

STAFF NURSE

MEMBER

 

4

SH. B.S. PARMAR

SPORTS COACH

MEMBER

 

64

BPL Exemption eligibility verification committee

1

SH. YOGESH SHARMA

PRT

I/C

 

2

SMT. MEENA RANI

PRT

MEMBER

 

3

SMT. ANSHU SHRIVASTAVA

PRT

CO I/C-I

 

4

SH. KAILASH BAMRELA

UDC

CO I/C-II